اخبار

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ایران اعلام کرد: ایران قطب آموزشی پیوند عضو در جهان

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اعلام کرد: پزشکان ایرانی مباحث آموزشی در زمینه رضایت گیری را در کشورهای دیگر تدریس می کنند در واقع اکنون ایران به قطب آموزشی اهدای عضو تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان، دکتر کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در دیدار با مشاور شهردار تهران با تاکید بر اینکه تمام فعالیت های انجام شده در زمینه اهدای عضو باید علمی انجام شود خاطرنشان کرد: حتی رضایت گیری از خانواده فرد مرگ مغزی نیز باید به طور علمی انجام شود تا آسیبی به روحیه خانواده ها در آن لحظات بحرانی وارد نشود.

 

وی افزود: خوشبختانه ایران در این زمینه پیشترفت های قابل توجهی داشته است؛ به طوری که هم اکنون در کنار اسپانیا (به عنوان کشوری پیشرو در اهدای عضو)، پزشکان ایرانی نیز مباحث آموزشی در زمینه رضایت گیری را در کشورهای دیگر تدریس می کنند در واقع ایران به قطب آموزشی اهدای عضو تبدیل شده است.

 

دکتر نجفی زاده با بیان اینکه برای افتراق "مرگ مغزی" از "کما" باید اطلاعات صحیح به مردم داده شود گفت: یکی از اقدامات مهم انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزاری دوره های آموزشی اهدای عضو برای مسئولان مختلف شهرها از ائمه جماعات تا شهردارهای مناطق است تا از طریق آگاهی بخشی به مسئولان، فرهنگ اهدای عضو در میان آحاد مردم تعمیق شود.

 

وی با تاکید بر اینکه بدون "زبان هنر" و همکاری نهادهای فرهنگ ساز امکان ترویج فرهنگ اهدای عضو میسر نیست گفت: شهرداری و صدا و سیما با توجه به اینکه مخاطبان قابل توجهی دارند می توانند در این زمینه موثر واقع شوند.

 

وی با اشاره به اینکه فعالیت در بدنه دولت در زمینه اهدای عضو بسیار سخت است یادآور شد: انجمن اهدای عضو ایرانیان با هدف تسهیل این فعالیت ها شکل گرفته است. یکی از اقدامات بسیار مهم این انجمن طراحی سامانه ملی اطلاعات اهدای عضو و پیوند کشور است که قرار است مرداد ماه امسال این سامانه اجرایی شود. با اجرایی شدن این سامانه اطلاعات اهدای عضو و پیوند اعضا بسیار دقیق و شفاف خواهد شد.

 

* تشکیل کارگروه مشترک شهرداری تهران و انجمن

 

مصطفی کاظمی، مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران نیز در این دیدار ضمن وعده همکاری با انجمن اهدای عضو ایرانیان با هدف توسعه فرهنگ اهدای عضو گفت: با توجه به اینکه هم اکنون 64 هزار نیرو انسانی در شهرداری تهران فعالیت می کنند، می توان بخشی از  اقدامات ترویج فرهنگ اهدای عضو را معطوف کارکنان شهرداری کرد.  

 

وی با پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک شهرداری تهران و انجمن اهدای عضو ایرانیان تاکید کرد: از طریق این کارگروه، امکان ارتباط با تمامی مسئولان و شهرداران مناطق تهران با هدف استفاده از تمام قابلیت های کلان شهر تهران برای توسعه فرهنگ اهدای عضو فراهم خواهد شد.

 

انتهای پیام

 

پرتال استان‌ها
شعب انجمن