اخبار

روز جهانی اهدای عضو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اعلام کرد: هر کشور متناسب با تاریخ اتفاقات خود روزی را به‌عنوان روز ملی اهدای عضو انتخاب کرده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان، دکتر کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان بابیان اینکه در کشورهای مختلف باهدف تقدیر از کار بزرگ خانواده‌های اهداکننده و بزرگداشت اهدای عضو، روزی با عنوان «روز ملی اهدای عضو» ثبت‌شده است گفت: به‌طور مثال روز ملی اهدای عضو در هند، ۱۳ اوت، در فرانسه ۲۲ ژوئن و در اتحادیه اروپا ۱۲ اکتبر ثبت‌شده است.

 

وی با اشاره به اینکه روز ملی اهدای عضو در ایران نیز مصادف با ۳۱ اردیبهشت‌ماه است، درباره علت انتخاب این روز توضیح داد: در چنین روزی، فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر مجاز بودن پیوند اعضای فرد مرگ مغزی به سایر بیماران صادر شد.

 

نجفی زاده با ابراز تأسف از اینکه تاکنون «روز جهانی اهدای عضو» در سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا هر سازمان دیگری ثبت‌نشده است اعلام کرد: اخیراً انجمن اهدای عضو ایرانیان مکاتبه‌ای داشت با سازمان بهداشت جهانی درباره اینکه آیا روزی به‌عنوان روز جهانی اهدای عضو در تقویم این سازمان ثبت‌شده است یا خیر.

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، روزی به‌عنوان روز جهانی اهدای عضو ثبت‌نشده است ولی هر کشور متناسب با تاریخ اتفاقات خود روزی را به‌عنوان روز ملی اهدای عضو انتخاب کرده است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به ایثار خانواده‌های اهداکننده در سراسر جهان هرروز، روز اهدای عضو است گفت: این خانواده‌ها‌‌ با درک درستی که از مرگ مغزی دارند به اهدای عضو عزیزشان رضایت می‌دهند. تصمیمی که هم موجب ادامه یافتن حیات برخی از اعضای عزیزشان بر روی کره خاکی می‌شود و هم نجات‌بخش زندگی بیماران نیازمند پیوند عضو.

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اعلام این‌که سرعت دریافت کارت اهدای عضو در ایران کمتر از ۳۰ ثانیه است گفت: هم‌وطنان می‌توانند با ارسال کد ملی خود به سامانه ۳۴۳۲ به‌راحتی کارت عضویت خود را دریافت کنند.

 

نجفی زاده بابیان اینکه باهدف تسهیل رضایت گیری از خانواده فرد مرگ مغزی سامانه «ابر اهدا» توسط این انجمن راه‌اندازی شده است توضیح داد: با کمک این سامانه، هر فردی که کارت اهدا دریافت می‌کند می‌تواند با آپلود فیلمی در ابر اهدا، رضایت خود را مبنی بر اهدای عضو در صورت مرگ مغزی اعلام کند تا این‌گونه خانواده از رضایت فرد برای اهدای عضو مطلع شود.

 

انتهای پیام

پرتال استان‌ها
شعب انجمن