اخبار

غرفه شهرزاد در هفته‌ای که گذشت

روزانه 7 تا 10 نفر یا به عبارتی هر 2 تا 3 ساعت یک نفر (سالانه 3000 نفر) از بیماران چشم‌انتظار در لیست‌های پیوند کشور که تنها راه ادامه‌ی حیاتشان، پیوند عضو از اعضای افراد مرگ مغزی است، به علت فقدان عضو مناسب پیوندی فوت می‌کنند.
این در حالی است که در ایران، سالانه 5000 تا 8000 مرگ مغزی رخ می‌دهد که حدود نیمی از آنان (نزدیک به 3000 نفر) شرایط پزشکی لازم برای اهدای عضو را دارا هستند، اما متأسفانه سالانه فقط یک‌سوم موارد یاد شده به اهدای عضو می‌رسند و مابقی بالغ بر 7000 عضو قابل پیوند را به دلیل عدم رضایت با خود به زیر خاک می برند.
مهمترین علت عدم رضایت به اهدای عضو در جهان، عدم باور مرگ مغزی به عنوان مرگ قطعی است که صرفاً با بسترسازی فرهنگی و اجتماعی می‌توان در زمینه‌ی ایجاد نگرش مرگ مغزی مساوی مرگ و ارتقای فرهنگ معنوی اهدای عضو در جوامع، گام موثر برداشت. در این میان نقش هنرمندان در نهادینه‌سازی فرهنگ معنوی اهدای عضو بسیار تاثیرگذار است. 
در همین راستا نخستین غرفه‌ی دائمی صدور کارت اهدای عضو کشور در پردیس تئاتر شهرزاد افتتاح شد. در اولین هفته‌ی افتتاح این غرفه هنرمندان بسیاری کارت اهدای عضو دریافت کردند که در این بین می‌توان به شبنم قلی‌خانی، نعیمه نظام‌دوست، لادن ژاوه‌وند، گیتی شاکری، سیدجواد هاشمی، سیروس همتی و یزدان جیریایی اشاره کرد.

لازم به ذکر است پردیس تئاتر شهرزاد هر روز از ساعت 17 تا 22 میزبان هموطنان نوعدوستی است که تمایل به دریافت کارت اهدای عضو دارند.