اخبار

پیوند 25 قلب در 6 ماه گذشته

دکتر سید محمد مهدوی، مسئول بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی تهران از ثبت رکورد جدید پیوند 25 قلب در 6 ماه نخست سال 1400 خبر داد و گفت: امسال به‌رغم وجود موج‌های سهمگین و کشنده کووید 19 و آمار مرگ و میر بالای 700 نفر در روز، توانستیم در 6 ماه گذشته 25 مورد پیوند قلب کودکان داشته باشیم. این آمار خیره‌کننده است و ما حتی در زمانی که کووید وجود نداشت هم‌چنین آماری نداشتیم.

بنا بر گزارش روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان، دکتر سید محمد مهدوی در خصوص علل موفقیت و دست یافتن به این رکورد افزود: مهم‌ترین دلیل این موفقیت کار تیمی منسجمی است که در مرکز ما در حال انجام است. تمام همکاران ما از واحد نقلیه تا ریاست بیمارستان و اتاق عمل، تیم جراحی و تیم داخلی همگی فعال هستند. حتی مسائل مربوط به بیمارانی که برای پیگیری‌های پس از پیوند مراجعه می‌کنند، از طرف همکاران ما کاملاً حمایت و برطرف می‌شود. 
فوق تخصص نارسایی قلب کودکان تأکید کرد: یکی از دلایل دیگر و بسیار مهم پیشرفت پیوند قلب کودکان، به فرهنگ‌سازی اهدای عضو برمی‌گردد. در گذشته خیلی از افراد مرگ مغزی اهدا نمی‌شدند و الان یکی از اساسی‌ترین موارد پیشرفت پیوند، گذشت خانواده‌های اهداکننده است که با اهدای قلب عزیزشان بیماران منتظر پیوند را به زندگی برمی‌گردانند. در این راستا یکی از ارگان‌هایی که هم من و همه بیماران از آن رضایت صددرصدی داریم انجمن اهدای عضو است. خیلی از خیرینی که الآن در تهیه دارو به ما کمک می‌کنند به‌واسطه همین انجمن به یاری ما آمده‌اند. انجمن در فرهنگ‌سازی اهدای عضو بسیار مؤثر بوده است.