اخبار

دکتر نجفی زاده: مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است

دکتر کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در مراسم قدردانی از عوامل سریال «زندگی زیباست» به شرح کاملی از وضعیت اهدا و پیوند عضو در ایران پرداخت و گفت: مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است.

بنا بر گزارش روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان، دکتر نجفی زاده افزود: سال ها پیش که ما اهدای عضو را راه انداختیم کوردیناتور یا هماهنگ‌کننده برای رضایت گیری از خانواده های افراد مرگ مغزی پیدا نمی‌کردیم. زمانی که اعضای اولین فرد مرگ مغزی را اهدا کردیم نه دانش کاملی داشتیم و نه تجربه‌ای اما به هر روی کار را شروع کردیم و به جایی رسیدیم که در ماه 25 تا 30 اهدا داشتیم و رتبه جهانی کشور در امر اهدای عضو بسیار ارتقا یافت. 
او در ادامه گفت: ما دو نوع مرگ داریم که 99 درصد آن قلبی و برای مردم شناخته‌شده است، و یک درصد آن مرگ مغزی است. اما مرگ مغزی شناخته‌شده نیست و برای افراد مبهم است چراکه سینه فرد مرگ مغزی به‌واسطه دستگاهی که به آن متصل است، حرکتی شبیه به تنفس دارد و قلب او می‌زند و حتی برخی حرکت‌های واکنشی نیز دارد. مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است و ازاین‌روست که خانواده‌ها به‌راحتی رضایت نمی‌دهند. 
نجفی زاده با اشاره به اینکه علت اکثر مرگ‌های مغزی تصادفات جاده‌ای و سن رایج این افراد بین 20 تا 40 سال است، گفت: بنابراین ما ارگان‌های سالم و جوانی داریم که متأسفانه به دلیل همان عدم آگاهی خانواده‌ها و رضایت ندادن‌ به اهدا زیرخاک می‌رود درحالی‌که بیماران بسیاری در لیست انتظار هستند.