اخبار

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان: مسائل فقهی در زمینه اهدای عضو دریافت و منتشر شود

وی با بیان این که بیماران زیادی هستند که با پیوند عضو، مشکل‌شان برطرف می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰درصد مرگ‌ها در کل دنیا، مرگ مغزی است که افراد با دستگاه تنفس می‌کنند و بین یک تا ۱۴روز نیز به صورت کامل از دنیا می‌روند.

سیستان و بلوچستان نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، گفت: مسائل فقهی در زمینه اهدای عضو برگرفته از فتاوای علمای شیعه و اهل سنت دریافت و منتشر شود تا برای مقلدین هیچ شبهه فقهی در این خصوص باقی نماند.

به گزارش روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان به نقل از خبرگزاری ایسنا، آیت‌الله مصطفی محامی در دیدار با اعضای انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه زاهدان، اظهار داشت: اهدای عضو، اهدای زندگی است و براساس آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده، هرکس انسانی را از مرگ نجات دهد گویا همه مردم را از مرگ نجات داده است.

 

وی بیان کرد: با وجود آن که از زمان فتوای حضرت امام راحل(ره) در سال ۶۸ کار اهدای عضو از افرادی که مرگ مغزی شده‌اند به صورت جدی در کشور آغاز شده، اما علی رغم فراهم بودن زمینه برای اهدای عضو در کشور، فرهنگ‌سازی لازم در جامعه انجام نشده است.

امام جمعه زاهدان در مورد فرهنگ‌سازی اهدای عضو بیان کرد: انعکاس شرایط بیماران و افراد در نوبت پیوند و نیازشان به اهدای عضو در دستور کار قرار بگیرد و درکنار این موضوع تجلیل و تکریم از خانواده‌های اهدا کننده و رسانه‌ای کردن کار آنها نیز در اولویت قرار بگیرد. 

 

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان، خاطرنشان کرد: مشابه اختلافات فقهی بین مراجع شیعه در مورد مسأله اهدای عضو، در میان اهل سنت هم همین بحث وجود دارد و باید ضمن توضیح این مسأله برای علمای اهل سنت، استفتاء لازم صورت گرفته و به منظور فرهنگ‌سازی در رسانه‌ها منتشر شود.

سال گذشته حتی یک پیوند عضو در سیستان و بلوچستان نداشته‌ایم.

 

 

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه گفت: در سال گذشته با آن که ۱۷۰مورد مرگ مغزی در استان به ثبت رسیده اما متاسفانه حتی یک مورد پیوند اعضاء در سیستان و بلوچستان نداشته‌ایم.

 

 

قاسم میری علی‌آباد افزود: اهدای عضو اقدام بسیار مقدسی است که از زمان فتوای حضرت امام (ره) از افراد دچار مرگ مغزی صورت می‌گیرد.

 

وی با بیان این که بیماران زیادی هستند که با پیوند عضو، مشکل‌شان برطرف می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰درصد مرگ‌ها در کل دنیا، مرگ مغزی است که افراد با دستگاه تنفس می‌کنند و بین یک تا ۱۴روز نیز به صورت کامل از دنیا می‌روند.

 

این مقام مسئول اعلام کرد: ایران در موضوع اهدای عضو در رتبه ۲۶ دنیا قرار دارد و در بین استان‌های کشورمان، استان یزد نسبت به جمعیتش بالاترین و استان‌های سیستان و بلوچستان و ایلام، پایین‌ترین میزان اهدای عضو را به خود اختصاص داده‌اند.

 

میری علی‌آباد با بیان این که در سال ۹۷ تنها سه مورد پیوند اعضا در استان انجام شده، تصریح کرد: در سال گذشته با آن که ۱۷۰مورد مرگ مغزی در استان به ثبت رسیده اما متاسفانه حتی یک مورد پیوند اعضاء در سیستان و بلوچستان نداشته‌ایم.

 

وی گفت: سالانه بین ۵تا ۸هزار مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد که از این تعداد، بین ۲۵۰۰تا ۴۰۰۰ نفر می‌توانند پیوند عضو داشته باشند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این که از هر نفر می‌توان ۸عضو را پیوند زد، عنوان کرد: در حال حاضر ۲۵هزار بیمار در نوبت پیوند در کشور وجود دارند که هر دو ساعت یک نفر از آنها از دنیا می‌رود و هر ده دقیقه یک نفر به این جمعیت اضافه می‌شود.

 

میری علی‌آباد گفت: در استان تاکنون هزار پیوند قرنیه چشم و ۲۰۰پیوند کلیه انجام شده و این درحالی است که هزار بیمار دیالیزی در سیستان و بلوچستان آماده دریافت پیوند کلیه هستند.


وی اضافه کرد: عدم رضایت خانواده‌ها بزرگ ترین مشکل سد راه پیوند اعضا در استان است که در این خصوص نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

 

 

انتهای پیام