پویش ملی "ایران دیار نفس"

پویش ملی "ایران دیار نفس"

هم زمان با فرا رسیدن روز ملی اهدای عضو و همگام با پویش ملی "ایران، دیار نفس" ، کشور به استقبال تقدیر از خانواده‌های بخشنده و نوعدوستی می‌رود که نسبت به اهدای اعضای عزیزان مرگ مغزیشان در آن لحظات بحرانی تصمیم گرفتند و زمینه‌ساز نجات جان بیش از 70.000 بیمار نیازمند به پیوند شده‌اند.

پویش ملی "ایران دیار نفس" از تاریخ ۲۵ لغایت ۳۱ اردیبهشت در سراسر کشور و با همکاری انجمن اهدای عضو ایرانیان، صدا و سیما، معاونت مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌های مرتبط شهرداری تهران و کلانشهرهای ایران برگزار می‌شود.

"یکی بود، هنوزم هست" کلیدی‌ترین شعار پویش کشوری "ایران، دیار نفس" است تا به مدت یک هفته در کشور حال و هوای معنویت فرایند اهدای عضو با محوریت فرهنگ ایثار و نوعدوستی ایجاد شود.

این پروژه ملی در راستای نهادینه‌سازی هرچه بیشتر فرهنگ اهدای عضو در جامعه و با اهداف یادبود جانبخشان اهداکننده عضو، تقدیر از نوعدوستی و بخشندگی خانواده‌های آن‌ها، ارتقای آگاهی جامعه در مورد چرخه‌ی اهدای عضو در ایران و غیرقابل برگشت بودن پدیده‌ی مرگ مغزی، تشکر از تیم‌های تخصصی اهدا و پیوند اعضا و مسئولان ذیربط کشور و همچنین قدردانی از سفیران و نام‌آوران و حامیان همیشگی این فرایند انسان‌دوستانه برگزار می‌شود.

پویش کشوری "ایران، دیار نفس" تلاش می کند با فرهنگ‌سازی مناسب به هموطنان نیازمند پیوند، کیفیت زندگی بالاتری را هدیه کند، لذا نباید فراموش کرد، زمان رضایت به اهدای عضو نیز از معیارهای بسیار مهم این فرایند است؛ چرا که روز به روز و ساعت به ساعت، از تعداد و کیفیت اعضا و نسوج قابل پیوند، کاسته می‌شود. 

لازم به ذکر است که سالانه به دلیل عدم رضایت خانواده‌های افراد مرگ مغزی به اهدای عضو، بیش از ۷.۰۰۰ عضو پیوندی رهسپار خاک می‌شوند و این در حالی است که از ۲۵.۰۰۰ بیمار نیازمند پیوند عضو در لیست‌های انتظار کشور، روزانه ۷ تا ۱۰ نفر (هر ۲ تا ۳ ساعت یک نفر) و یا به عبارتی سالانه ۳.۰۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند و اصلی‌ترین عامل در خاکسپاری این اعضای با ارزش و عدم رضایت خانواده‌ها، آگاهی نداشتن کامل جامعه از قطعی بودن مرگ مغزی است.

شما نیز می توانید با دریافت کارت اهدای عضو از طریق ارسال کد ملی خود به سامانه‌ی پیامکی ۳۴۳۲ و یا مراجعه به سامانه‌ی ملی دریافت کارت اهدای عضو به آدرس www.ehdacenter.ir و همچنین با پیوستن به طرح سفیران اهدای عضو با مراجعه به آدرس سامانه‌ی فوق، در این پویش ملی_میهنی شرکت کنید.

یکی بود ... هنوزم هست